בחירות המבקרים

מבקרי ואנשי תרבות ממליצים על ספרים שאהבו

יובל אברמוביץ'

סופר, יזם ומרצה
עינת נתן / משלנו

ציון: 10

אני כנראה לקוח שבוי של עינת נתן. אני גומע בשקיקה כל מילה שהיא כותבת בספרים שלה וברשתות החברתיות. מבחינתי, אני מתחייב לקרוא את מדריך הטלפון השלם של דפי זהב אם שמה יהיה חתום על זה. אלו לא רק הטיפים מעוררי המחשבה או הדימויים המקסימים שלה (הטלפונים החכמים של ילדינו הם הברזלים עליהם ישבנו ברחובות העיר בשנות השמונים) אלא זאת פשוט הכתיבה הנוגעת, הכנה והמשכנעת. ״משלנו - מתבגרים סיפור אהבה״ הוא לא עוד ספר עצות הוריות, הוא באמת ספר של אהבה. בין הורים לילדים ובין בני אדם. גם אם חלק מהדברים ידועים וגלויים (לפחות לקורא הזה) הם חיזוק לאגו ההורי של כל מי שקורא/ת את דבריה. ובעידן שבו ילדינו לעיתים נוהמים לעברנו, נעים לקבל חיזוקים ממקור חיצוני. את הספר הספקתי להעניק כבר לשישה הורים שיש להם בבית ״צרה״ או שמא הם עצמם, כלומר ההורים, הם ה״צרה״. 

קרן בר לב

העורכת הראשית של "בלייזר"
ניל גיימן וטרי פראצ'ט / בשורות טובות

ציון: 10

כנראה שלעולם לא אפסיק להמליץ על הספר השנון והאהוב הזה, שסחף מיליוני מעריצים ועובד לסדרה של "אמזון". גם בקריאה שביעית הוא עדיין מוציא ממני פרצי צחוק מביכים, והוא הספר שרכשתי הכי הרבה פעמים (כי הושאל לבלי שוב). קרולי, מלאך חבלה ונחש בדימוס, חובר לידידו הוותיק, המלאך אזירפאל, בניסיון למנוע את סוף העולם - שעל פי נבואות מדויקות למדי יתרחש בשבת. בדרכם עומדים ציידי מכשפות חלודים, פרשי אפוקליפסה (על אופנועים) וילד חמוד בן 11, שהוא במקרה גם האנטיכרייסט. עשו לעצמכם טובה ותרכשו עותק, כי את שלי אני כבר לא משאילה לאף אחד.

מאירה ברנע גולדברג

סופרת ועיתונאית
דורון שנער / מה חייל מבקש

ציון: 10

למרות שמדובר בסיפור העוסק בחומרים "קשוחים" – צבא, אובדן וכו', הספר מפתיע ומלא עדינות ורוך שמדבר בצורה מאוד חדשנית ויוצאת דופן על מאחורי הקלעים של הרעות הזו, הגברית, המפורסמת ברגישות רבה ובהרבה חמלה. זה ספר שמציף נושאים שעד עתה לא דוברו כל כך בספרות הישראלית (למשל הנושא החשוב והמושתק למדי של התאבדות בצבא) וזאת בצורה אינטליגנטית ומלאת עוצמה כבושה ומאוד ישירה ובהירה, כזו המגיעה ישר אל הלב.

שרי שביט

סופרת ומשוררת
מתי שמואלוף  / הפרס

ציון: 9

ספר שקראתי בשעה דחוסה אחת. הרומן עוסק בכאב ההגירה, שגורם לנפש האנושית להישאר רדופה, לחפש את הבית. ספר קולח ומהיר שנכתב בגובה העיניים. מהנה לקריאה ומעורר מחשבה.