בחירות המבקרים

מבקרי ואנשי תרבות ממליצים על ספרים שאהבו

מאיה ערד

סופרת
מהנדסי הנפש האנושית / ליאון פרנקו

ציון: 9

נובלה מבריקה. מבקרים מקצועיים יאמרו: 'משחק צורני מזהיר של מילה ודימוי ויזואלי, ידע היסטורי וחשיבה מטה־ספרותית', אבל קודם כל זהו סיפור כייפי, עם הרבה מלחמה, אהבה וסקס.

ירון פריד

סופר, מתרגם, מבקר הספרות של מעריב
מודעת רצח / אגתה כריסטי

ציון: 10

מה יש בה, בכתיבה של אגתה כריסטי, שעושה אותנו כל כך מאושרים? לא הרוסים ממתח (כלומר, לא רק), לא אבלים במיוחד על ערימת הגופות המצטברת לאורך הדרך (העיקר שיש מספיק תה למי שנשאר בחיים), אם כי שתי נרצחות כאן בהחלט נוגעות ללב, כל אחת בדרכה האקסצנטרית, ולא ממוטטים מאקשן. פשוט מאושרים. אולי זה מפני שכריסטי נותנת לנו במתנה בועה של אנגליה הישנה והנהדרת שכבר מזמן איננה, בהנחה שאי פעם הייתה באמת. קשישות בכובעי קש גוזמות ורדים, רוכבות על אופניים ומצילות את העולם. והכל פשוט כל כך, ונבון והגיוני וצנוע, וההומור החם ממתיק כל מעשה זוועה. תרגומה החדש והרענן של מיכל אלפון משלים את החווייה, שתהרוג אתכם ברכות.

אלמוג בר

סופרת
לחוץ חתונה / עומר ברק

ציון: 9

בספר הזה יש את כל מה שצריך להיות בקומדיה רומנטית. הסופר, עומר ברק, גורם לקורא להתחבר אל ה"מצוקה" הראשית בספר - מציאת בת זוג לפני גיל 30, ועל הדרך, לגרום לך להזיל דמעה או שתיים מרוב צחוק. המסע של הדמות הראשית מעוררת השראה, וקצת גיחוך, אבל בסופו של דבר, כל מי שיקרא את הספר יחזיק אצבעות בזמן שהשעון מתקתק.

עטרה אופק

עורכת ומתרגמת, בעלת האתר "המתלהבת"
שלוש ילדות ש... / נורית זרחי

ציון: 7

נורית זרחי היא יוצרת דגולה, משוררת אמיתית גם כשהיא כותבת פרוזה, אבל לא בטוח שקומיקס הוא ז'אנר שמתאים לה. שלישיית הגיבורות שלה מורכבת מילדה אחת שמצטיירת כרָעה ממש, השנייה כרעה-בינונית, והשלישית הכי פחות רעה אבל פחדנית, וזה היה לגמרי בסדר אילו ראינו מאיפה זה בא (כלומר למה הן כאלה) ולאן זה הולך. כמו שזה מוצג, בציורים ובטקסט שכולל דיאלוגים בלבד, עוברת תחושה שככה זה בעולם, יש ילדות רעות ש"לא חסר להן כלום" ובכל זאת הן מחליטות לגנוב ולשקר ולהיות נאחסיות לסביבתן החפה מפשע, והן גם לא באמת חברות טובות, וגם לא לוקחות אחריות על מעשיהן או מפצות את אלה שנפגעו בגללן, והכל כביכול סתם, בלי שום סיבה מיוחדת. אני מתקשה להבין מה ספר כזה תורם לקוראיו הצעירים מעבר למבוכה ובלבול, שזה בדיוק מה שלדעתי ספר ילדים לא אמור לזרוע בלב של קוראיו אלא להפך, לעזור להפחית מבוכה ובלבול בלבם.