בחירות המבקרים

מבקרי ואנשי תרבות ממליצים על ספרים שאהבו

נורית גרץ

סופרת, פרופסור אמריטה לספרות וקולנוע באוניברסיטה הפתוחה
קולום מק'קאן / יסתובב לו העולם הגדול

ציון: 10

רומן נפלא שנפרש בין לוליין, פיליפ פטי, שמהלך על חבל במרומים, לבין התהום שבה מתנהלים חייהם של נשים וגברים, שנמצאים למטה, על הקרקע ולפעמים גם בתחתיותיה: נשים שאיבדו את ילדיהן במלחמת ויטנאם, זונות ברובע עוני ביניו-יורק, כומר שמנסה לכפר על חטאי העולם ועוד. אחת עשרה עלילות נארגות כאן זו בזו ומתחברות זו לזו, כך שסיפורי החיים השונים מתגלים כסיפור אחד מורכב ומרתק, שנפרש מזוויות מבט רבות ובעיקר מזווית המבט של השמים, שם מהלך הלוליין ולשם מופנים כל המבטים – לאפשרות של מקום אחר.

אילנה זפרן

קומיקסאית, יוצרת המדור "פינת ליטוף" במוסף "הארץ"
ארנה קזין / גוזל

ציון: 9

ספר ראשון מתוך סדרה של שני ספרים מוצלחים, על חוקרת ציפורים שהופכת לחוקרת של תעלומות אנושיות וגם של נפשה שלה. עלילה בלשית־נשית־ציפורית קולחת ומותחת, ולא פחות חשוב - נורמליות לסבית במובן הטוב של המילה. 

אשכר ארבליך בריפמן

סופרת ילדים
מעין רוגל / מה את יודעת

ציון: 10

היכולת של מעין לייצר מתח לכל אורך הספר במקביל לאיזו חמימות מלטפת היא מופלאה בעיני. היא עושה זאת בעדינות ובתבונה אינסופיים, מבלי לאיים על הקורא. מתח בלי אימה, דם וזעזוע. מתח שקט ופנימי שמייצר הזדהות אמיתית. עלילה מרתקת, ספר שהוא ממש מלאכת מחשבת בעיני, לא יכולתי להניח אותו לרגע והוא נותר איתי עוד ימים רבים לאחר שסיימתי לקרוא.

עטרה אופק

עורכת ומתרגמת, בעלת האתר "המתלהבת"
טל ניצן / הנוסעת האחרונה

ציון: 9

כבר מהכריכה, שעליה דוהרת רוכבת אופניים לא ברור לאן, ידעתי שאתחבר לגיבורת הספר הזה. מי שמדוושת ככה בשיער פרוע בתל אביב היא בחורה כלבבי, שוחרת חופש תנועה ועצמאות, כזאת שיודעת ש"אין כמו הרוח הזאת על הפנים". ונינה, הגיבורה, מספרת כאן בגוף ראשון על הרפתקה מסעירה שעברה ומתוך כך על עצמה, בלי רחמים עצמיים ובלי לנסות לייפות את העבר – ועם זאת מאוד בקמצנות, כמעט כמו סוכנת מוסד, רק את המעט שצריך. טל ניצן כותבת מצוין. יופי של ספר.