המומלצים של שרון שלו

מנהלת שיווק, "עברית"

ולס ולירי
ספר אסקפיזם טהור שיקח אתכם הרחק מהחום בארץ היישר לעיירת דייגים באיסלנד הקרה. מסוג הספרים שלא קורה בהם כלום, אבל קורה בהם הרבה. רחוב אחד, בעיירה אחת, שמלא בסיפורים על הדיירים בבתים לאורך הרחוב. ספר קטן עם לב גדול.

שומר הדברים האבודים
יש לי כמה חפצים שאני קשורה אליהם מאוד, אפילו שהם כביכול חסרי חשיבות, ישנים או לא רלוונטיים. המחשבה שהייתי מאבדת משהו מהחפצים האלה קצת מעציבה אותי. אלו פיסות חיים. זיכרונות של תקופות אחרות. מה יישאר לנו בסופו של דבר?. המחשבה על כך שמישהו יחזיר לי משהו יקר ערך שאיבדתי מאוד קסמה לי. ובלי קשר, זה פשוט סיפור מקסים. ואופטימי. על אנשים טובים. ואין לנו הרבה כאלה לאחרונה.

ארוחת הערב
ספר חשוב שיטריד את מנוחתם של ההורים מבינכם. הספר מעלה שאלות כדוגמת 'כמה רחוק תלכו על מנת להגן על הילדים שלכם?' 'מה הדבר הנכון לעשות כשאתם מגלים שהילדים שלכם היו מעורבים בפשע נוראי?''. התוכן והשאלות ליוו אותי הרבה זמן אחרי סיום הקריאה.

צ'יק ואני
ספר קליל ומשעשע על שני נערים שיוצאים למסע לא מתכונן ומטורף לגמרי במכונית לאדה מקרטעת. הכיוון הכללי שלהם הוא להגיע למקום שנקרא ולאכיה. אין להם מפות, או מצפן או רישיון. בדרך הם נתקלים באנשים טובים יותר וטובים פחות, בכאלה שיעזרו להם וכאלה שינסו למסור אותם לידי המשטרה. הם יגיעו למקומות יפים, בלי לדעת איפה הם נמצאים ואם הם בכלל בכיוון. כולנו היינו בגיל הזה ועשינו שטויות. הספר הזה יחזיר אתכם לרגע לשנות העשרה שלכם. יתאים גם לנוער בוגר.

תעצמי עיניים
בכל משפחה יש סודות כאלה ואחרים. יש משפחות שמצליחות להשאיר אותם מתחת לפני השטח שנים ואפילו דורות, ויש משפחות שמתישהו העניין צץ ואז נהיה בלגן גדול. האחרון הוא המקרה בספר. פתק קטן וסתמי לחלוטין מתגלה לגמרי במקרה והופך חיי משפחה אחת על פיה. בתור פולניה לתפארת, ספרים על משפחות וסודות ממש עושים לי את זה.

מזל קטן
אחד הספרים שנכנס לי ישר ללב ולבטן. ספר מרגש על הדילמות שמלוות את האימהוּת. הסיפור כתוב בצורת מונולוג של הגיבורה ובא לענות בסופו של דבר לשאלתו של בנהּ – "למה נטשת אותי?". ספר שנקרא במהירות, מתחיל עם סימן שאלה גדול ומקבל תשובה ככל שמתקדמים.

פתח גדול מלמטה
מסוג הספרים שלא חשבתי שאוהב והפתיע אותי בגדול. לא "ספר נשים" בהגדרה של ספרות מתקתקה, או קומדיות רומנטיות אם תרצו, אלא ספר כבד בהרבה, שבודק ושואל את השאלות שנשים צריכות להתמודד איתן. ובכלל, המקום שלנו בעולם ובחברה והציפיות מאתנו. כתוב בצורת מונולוג פנימי של המחברת.

בזעיר אנפין
32 שנים הייתי תל אביבית בליבי ובנפשי ובכל רמ"ח איברי. אולי היה קל להוציא את הגברת מהעיר אבל ממש לא פשוט להוציא את העיר מהגברת. אני נצר למשפחה פולנית ענפה וגם זה – בליבי, בנפשי ובכל רמ"ח איברי (וגם בדיבור, בדאגה, בקיטורים וכנראה גם בחושך, כשאני אנוח בקבר). בגלל כל הסיבות הנ"ל הספר הזה תפור עלי. יש כאן כל מה שאני אוהבת – תל אביב של שנות ה-80, משפחה פולנית גדולה שמקטרת, מרכלת ומנהלת שיחות שלמות על יציאות ובעיקר המון רגש. ובונוס – זה פשוט ספר מצחיק.

טיול שנתי
רומן פוליפוני מקסים ומרגש. סיפור על אימהות ובנים, על משפחות, על רגשות, על החיים בקיבוץ ובעיקר על אומץ – האומץ לשחרר והאומץ להשתחרר.

הסיפור שאינו נגמר
אחרון חביב. ה-ספר שהתחיל את הכל, שהפך אותי לתולעת ספרים שאני היום. פנטזיה קלאסית לכל הגילאים שתזכיר לכם שכל מה שאנחנו צריכים זה לחלום, לא להתייאש אף פעם ולנסות לא לשקוע.

 
;