יעל מולצ'דסקי היא עורכת ראשית של ספרות ילדים ונוער בהוצאת כנרת-זמורה-דביר ואחראית על הוצאתם לאור של כשישים ספרים חדשים מדי שנה.
מלבד עבודת העריכה, יעל גם מרצה על ספרות לקוראים צעירים, מתרגמת וכותבת לילדים. ספרה "איך הצילה הזיקית את נוח" זכה בפרסים ותורגם לשש שפות.
ממליצה על:

עיניים אדומות / מגי אוצרי
רק לפני שנה כשהאיסורים לגעת, להתקרב, לצאת מהבית, היו רעיונות שמקומם ברומן דיסטופי, יצא לאור ספרה של מגי אוצרי, עיניים אדומות, ועד מהרה הפך לנבואה שהתגשמה. ממש כמו במציאות ההזויה שאליה נקלענו גם גיבורי הספר הצעירים נאבקים במחלה מסתורית שאין לה מרפא, אבל יש לה השפעה קטלנית על בני האדם שמתמודדים איתה ועל החברה בישראל.

אני אהיה שם / הולי גולדברג סלואן
ספרה של הולי גולדברג סלואן החיים חלקי שבע זכה לביקורות משבחות והיה לרב מכר, אבל מעטים מכירים את ספרה הראשון לנוער אני אהיה שם, סיפור דרמטי על שני אחים, שחיים בצילו של אב מאיים, ועל אהבת נעורים שפותחת בפניהם דלת לחיי האור והחום של משפחה אמיתית. הולי גולדברג סלואן, תסריטאית במקצועה, כתבה סיפור קולנועי וסוחף על ילדים בודדים שמצליחים להציל זה את זה בעולם שבו המבוגרים כשלו.

אלוהים אתה שם? זאת אני מרגרט / ג'ודי בלום
ספרה הקלאסי של ג'ודי בלום שחוגג ב-2020 יובל שנים, ראה אור לאחרונה בתרגום חדש ורענן של שהם סמיט. אמנם חלפו כמה עשורים וכמה דורות של קוראות וקוראים, אבל הספר לא איבד ולו מעט מההומור ומהתעוזה שלו. אולי מפני שהוא נוגע בלב ליבה של תקופת ההתבגרות, של גוף ונפש המשתנים ללא הכר ושל חיפוש זהות. זהו ספר שאפשר לקרוא בשניים, ספר שבונה גשר בין דורות של קוראים בחוכמה ובחיוך.

אתן לך את השמש / ג'נדי נלסון
מה עוד אפשר לכתוב על אהבה? את התשובה תמצאו בספרה של ג'נדי נלסון שמצליחה בכישרון ספרותי נדיר, לכתוב רומן מקורי כמעט על כל סוגי האהבה – אהבת נעורים סוערת, אהבה ראשונה וסודית, אהבה כואבת בין אחים, אהבת אם עמוקה, ואהבה מאוחרת שמטלטלת את כל עמודי התווך של החיים. חוטי האהבה של ג'נדי נלסון רוקמים ופורמים את מסכת חייה של משפחה אחת ושל לבו של הקורא.

אחרי אייריס / נטשה פארנט
אחרי אייריס, עוד ספר נפלא בסדרת מהעולם האמיתי מתואר מבעד לעדשת המצלמה של בלובל, שכמו כל בני משפחתה לומדת לחיות בלי אייריס, אחותה התאומה שנהרגה בתאונת דרכים. המצלמה של בלובל תופסת את כל רגעי הכאב והמבוכה בעדשה כנה ורגישה – את צבעי השיער המתחלפים של אחותה, את ההורים הנעדרים, את הסטודנט הצעיר שממלא את מקומם – ומספרת סיפור על התפרקות והתחברות של משפחה.

אורנה לנדאו עומדת בראש מחלקת הספרות המתורגמת בהוצאת כנרת זמורה דביר. חוץ מזה היא המחברת של כמה רבי מכר וספרי ילדים, ומלמדת את "הקורס מרעיון לרומן" בבית הספר לכתיבה, המגירה.
ממליצה על:

ימים אחרונים של לילה / גרהם מור
רומן היסטורי שנקרא כמו ספר מתח על אנשים גדולים מהחיים – אדיסון, וסיטינגהאוס וטסלה – עם יצרים גדולים עוד יותר. כשתומס אדיסון תובע את וסטינגהאוס על לא פחות מביליון דולר כדי להגן על הפטנט שלו לתאורת החשמל, זה שוכר במפתיע עורך דין בן 26 שרק סיים את הלימודים כדי שינהל עבורו את קרב חייו, ואת הקרב שישנה את חיי האנושות כולה. ספר מרתק, בקרוב הסרט. איך לעזאזל לא קראתם עד עכשיו?

דירת שותפים / בת אולירי
מה אני רוצה בסך הכול? ספר שיהיה גם אינטליגנטי וגם מהנה, גם משעשע וגם נוגע ללב, כתוב היטב אבל בלי לעשות מזה עניין, בקיצור, סתם ספר כייפי – כמה מסובך זה יכול להיות למצוא דבר כזה?
מסתבר שמסובך מאוד כי למצוא ספרים כאלה שםה טובים באמת זה נדיר, למען האמת, נדיר יור מלמצוא רומן מטלטל על חוסר התקווה של המצב האנושי. לכן, דירת שותפים הוא ספר מוצלח כל כך. כל מי שהמלצתי לו עליו קרא בשקיקה וגם אמר תודה, וזה כולל גם את בן הזוג האליטיסט, הבן הקשוח והבת שבזה לכל מי שחצה את גיל 16. תענוג.

שלי ורק שלי / גבריאל טאלנט
אם כבר ספר מטלטל, אם כבר זוועות וסיפור הופך קרביים, מתח ותיאורים בלתי נשכחים, דמויות נוגעות ללב ושברון לב, "שלי ורק שלי", ספר שעשה חיל בארצות הברית וכמה מדינות באירופה ואיכשהו פה די נעלם הוא הספר בשבילכם. אחד הספרים הטובים שיצא לי לערוך, וקריאה בלתי נשכחת.

קופסת הציפורים / ג'וש מלרמן
הבעיה היחידה עם ספרו המותח והמצמרר של ג'וש מלרמן היא הסרט הבינוני שעשו ממנו. הספר, כמו שכותב הניו יורק טיימס , הוא אכן "מותחן אימה פסיכולוגי שירדוף אתכם זמן רב אחרי סיום הקריאה". הקריאה עצמה לעומ זאת, תגימר תוך כמה שעות כי את הספר הזה באמת אי אפשר להניח מהיד.

הצילו! / מריאן פאואר
תזמון הוא הדבר הכי חשוב בחיים ולצאת לאור קצת לפני וירוס הקורונה, כשכל חנויות הספרים נסגרות, זו טעות טרגית, מסוג הטעויות האומללות שמריאן פאואר עשתה בשפע, לפני שהחליטה לנסות להציל את עצמה באמצעות ספרי עזרה עצמית. ספר מצחיק, שנון, מעורר מחשבה ואם לא מעט עצות טובות לחיים החדשים שאחרי הקורונה.