המומלצים של נגה אלבלך

סופרת, עורכת ומנהלת הוצאת הקיבוץ המאוחד – ספרית פועלים.

חיים שלמים / רוברט זטהאלר
קשה להגזים בשבחיו של הספר הצלול והמהפנט הזה, שבו חייו של איכר אחד נעים במקביל למאה העשרים ולבשורת המודרניות, אך דבקים בקיום פשוט ובסיסי, ובעצם, במאבק לשימור העצמי לנוכח כוחות הטבע וההיסטוריה. מתוך שתיקותיו של הגיבור עולה קול גדול של אנושיות צרופה, המצטרף לתמונה עשירה ומרגשת של חיים שלמים, חיי אהבה, מכאוב, תום וקסם.

קוקולקה / לאנה לוקס
סיפורה של קוקולקה, ילדה אוקראינית, הוא סיפור ריאליסטי חזק וישיר, המתאר את הכרוניקה הידועה מראש שבחסותה נשאבות בנות לתעשיית המין. קוקולקה חודרת ללבנו בזכות אישיותה, תושייתה וכוח הרצון שלה. זהו ספר מרתק שחשיבותו הפוליטית בימנו אלה היא רבה ביותר. לאנה לוקס היא סופרת גרמניה, הספר היה רב מכר בארצה.

הכול אודות ליהמן / סטפנו מאסיני
מאסיני כותב בצורה קצבית וסוחפת על בניית האימפריה הפיננסית "ליהמן ברדרס", תהליך שנמשך על פני כמה דורות משפחתיים והסתיים בקריסה. זהו סיפורם של הקפיטליזם העירום, תאוות הכוח והמרדף הבלתי פוסק אחר הצמיחה הכלכלית והממון. הספר עובד למחזה בתיאטרון הלאומי באנגליה ועורר הדים רבים ברחבי העולם. למי שרוצה ללמוד פרק חשוב בהיסטוריה תוך כדי עונג, צחוק והשתאות, זוהי קריאת חובה.

הולכים לפגוש את האיש / ג'יימס בולדווין
בולדווין הוא סופר אלגנטי, זו המילה המדויקת למבקשים לתאר את כתיבתו. לאוהבי ספרות זו סיבה מספקת להתוודע אליו. אבל בולדווין הוא לא רק אלגנטי, הוא גם חכם, ערכי, ביקורתי, חברתי. בולדווין חולף כתיבתו בין דמויות ומתאר את מקומו של האדם השחור בחברה לבנה. יותר מהכל הוא מתאר את מודעות האדם השחור למבט הלבן, וזה מה שריתק אותי במיוחד.

שאישה אינה אלוהים / רוחמה וייס
בתקופה זו שבה עולה המודעות לאלימות נגד נשים עקב שרשרת מקרים טרגיים, אני מוצאת טעם רב להמליץ על ספר שיריה של רוחמה וייס. זהו ספר אמיץ שבו מספרת המשוררת על הפרקים השונים בחייה: גילוי העריות שעברה מצד אביה בילדותה ושתיקתה של האם, ההתמודדות עם גירושין בבגרותה, פרידה מבן שבגר והתרוקנות הבית. זו שירה אינטימית, חודרת לחדרי הלב, שמעל לכל אינה מפחדת להשמיע את קולה, קול יציב, שקול וחכם.

על הרודנות / טימוטי סניידר
הספר הזה הוא קריאה לפעולה: סניידר מאיץ בנו ללמוד מן ההיסטוריה של המאה ה-20 ולעשות מעשה כדי לשמור על החירויות הדמוקרטיות שלנו, שנמצאות תחת איום. ספרו הוא מדריך קצר אך מעמיק ומנומק שבעזרתו ניתן לזהות מגמה של השתלטות רודנית בשלביה המוקדמים ולמנוע ממנה להתבסס ולהצליח – לפני שיהיה מאוחר מדי. מעטים הספרים שיכולים להיות מפתח לשינוי פוליטי, אולי זה אחד מהם.

 
;