הזן קוד לכניסה
 
  • אני רוצה להישאר מחובר/ת במחשב זה
  • ברצוני לקבל מידע על ספרים חדשים ומבצעים לזמן מוגבל למייל
 

שכחתם סיסמה?
הכניסו את הדואר האלקטרוני עימו
נרשמתם ותקבלו מייל לאיפוס הסיסמה
מייל לאיפוס סיסמתכם נשלח לכתובת
האימייל שהזנתם

  • צבירת נקודות ברכישת ספרים במחיר מלא
  • ספר דיגיטלי מתנה ביום ההולדת
  • צבירת נקודות במסגרת "חבר מביא חבר"
כל הספרים

זיכרון, דברים

"חשד לשיטיון" הוא ספר נוגע ללב, שמצליח להימנע מרוב המהמורות שאליהן עלול ליפול סיפור שגיבוריו נמצאים בגיל השלישי

רן בן-נון

 

 

 

 

רות וגיורא קנו לחצר הגינה שלהם ערסל מיוחד לאנשים כבדי משקל, כדי שיוכלו להתערסל עליו ביחד. כמה רומנטי מצידם. הכל בסדר עם גופם של גיבורי "חשד לשיטיון", ספרה החדש של מאיה ערד. אבל המוח, מה איתו? הם חיים בבית מרווח ומטופח בקמפוס אוניברסיטאי ירקרק בקליפורניה. הוא מרצה לאווירונאוטיקה שנה לפני הפנסיה, היא מכינה עוגות, ואצל ערד ברור ששתי המלאכות הללו שקולות לגמרי בחשיבותן. מדע זה מדע.

 

מאיה ערד שוב מצליחה לכבוש אותנו בעין העקומה שבה היא בוחנת את המצב האנושי בכלל והישראלי בפרט. שלא כמו מחלות אחרות, היא כותבת, שיטיון לא אוהב קבוצות תמיכה, במיוחד לא בשלבים המוקדמים. אתה לבד, השינוי מזערי, מיום ליום, ובסוף זה קורה – אתה קשיש. לרות קשה להשלים עם זה. המוח שלה עדיין חד כמו תמיד, ציני, חריף ודק אבחנה.

 

דווקא על רקע העיסוק בנושא כה מדכא ולא סקסי, נחמד לגלות עד כמה הכתיבה של ערד קלילה, משועשעת ונעימה. גיורא אולי הולך ומתרחק, אבל רות עדיין כאן, וכל משפט מרושע ורעיל שעובר בתוך מוחה הזועף הוא עונג קטן ואכזרי. אם להזדקן, אז רק ככה. אבל האפשרות השנייה היא להזדקן כמו גיורא, וזה עלול להיות עצוב מאוד. כשהיו צעירים הבטיחו לעצמם שלהם זה לא יקרה, ועכשיו רות לא מוצאת מנוח לנפשה מדאגה וצער.

 

האם מה שעובר על גיורא המסתגר ומשתתק הוא טרום-טרום שיטיון, סתם הזדקנות רגילה, או משהו הרבה יותר גרוע, שקשור איכשהו לנטעלי, המרצה הצעירה שמופיעה בוקר אחד על סף ביתם וגיורא מספר שהוא מכיר את הוריה? רות פותחת בחקירה נמרצת, שבמסגרתה היא מפעילה על בעלה המסכן את כל המניפולציות האפשריות. בתור התחלה, למשל, היא גורמת לו לצייר שעון שמחוגיו מצביעים על השעה 11:10 כי ככה ראתה באינטרנט.

 

"חשד לשיטיון" הוא ספר מתוק ונוגע ללב, שמצליח להימנע מרוב המהמורות שאליהן עלול ליפול סיפור שגיבוריו נמצאים בגיל השלישי. הוא נעים לקריאה, מעלה חיוך, ויש בו איזו אנושיות מנחמת שלא קמים איתה כל בוקר. תחשבו ככה, חיובי, כשאתם מפהקים שוב מול סבא וסבתא בארוחת החג.

 

לרכישת הספר "חשד לשיטיון"