בחירות המבקרים

מבקרי ואנשי תרבות ממליצים על ספרים שאהבו

אלון בן-דוד

עיתונאי, סופר, מוזיקאי ותסריטאי
שרון מולדאבי / להלל את החול

ציון: 9

שרון מולדאבי עורך את חשבון חייו, כאוהב מוזיקה, כעורך מוזיקה, כמוזיקאי, כגבר, כבן וכאבא.
הוא כמו נצמד להמלצות של ריינר מריה רילקה ב״מכתבים למשורר צעיר״: ״על היוצר להיות עולם לעצמו ולמצוא את הכל בתוכו… תאר את עצבויותיך ואת מאווייך, את המחשבות החולפות ואת האמונה ביופי כלשהו – תאר כל זאת בדבֵקות וביושר שקט וענו והשתמש לשם ההבעה בחפצים שבסביבתך, בתמונות של חלומותיך ובעצמים השמורים בזכרונך״. 
״להלל את החול״ הוא ניסיון אמיץ ומעורר הזדהות לעשות בדיוק את זה.

מתן חרמוני

סופר
תמר בלומנפלד / קנאה טובה 

ציון: 10

הרומן הגראפי החדש של  תמר בלומנפלד לוקח את הקורא לטיול במחוזות הנעורים המסויטים. המצב הפיזי של הקורא במהלך הקריאה הוא כזה: הלסת שלו נשמטת מאימה בשעה שהבטן מתכווצת מרוב צחוק. תמר בלומנפלד לא מרחמת על אף אחד בספר, בשעה שהוא גם מלא ברגעי חסד וחמלה. גם הקריאה בספר מאתגרת ומהנה בעת ובעונה אחת, כמו האימה והצחוק, כמו הדין החשבון הנוקב והחמלה.

אלעד זרט

משורר ועורך הספרות של "ידיעות אחרונות"
אסף חנוכה / הריאליסט: האסטרונאוט המזרחי הראשון 

ציון: 9

מה הופך את אסף חנוכה לאחד הקומיקסאים המוכשרים והמצליחים בארץ ובעולם? היכולת לתאר במדויק רגשות ומצבים נפשיים באמצעים ויזואליים. "הריאליסט: האסטרונאוט המזרחי הראשון", מקבץ נוסף מטוריו ב'כלכליסט', ממשיך את מסעו כיוצר, אבא, בן זוג ואזרח ישראלי שמנסה להתמודד עם חרדה קיומית וכלכלית בעזרת הומור והרבה דמיון פרוע. חנוכה מצטייר שוב כבוחן כליות ולב – פשוטו כמשמעו – בעודו נשען על איברים פנימיים כדי להעביר סיטואציות רגשיות. הוא נע בין החוץ לפנים, בין גיבורי-על לנכשל, בין לאומיות לפרט, ברצף רעיוני מהפנט ומטלטל שלא משאיר את הקורא אדיש למצוקותיו ותהיותיו. 

עטרה אופק

עורכת ומתרגמת, בעלת האתר "המתלהבת"
יובל אברמוביץ' / עד הדמעה האחרונה 

ציון: 9

גילוי נאות: יובל ואני מכירים ועובדים יחד כבר שנים רבות, ובכל זאת אני שבה ומתפעלת בכל פעם מחדש מהרעיונות ומהיוזמות שהוא מוציא לפועל, שכולם בסימן נתינה. יובל הוא אוטו-דידקט מוכשר, נחוש והרפתקן, שאינו מהסס לחלוק עם אחרים בנדיבות כל מה שהחיים לימדו אותו, וספרו החדש הוא אחת המחוות היפות והמרגשות ביותר שאפשר להעניק לאמא; ומאחר שהכרתי את אמו המנוחה, שנפטרה בטרם עת לפני שנתיים, אין לי ספק שהיא משמינה מנחת על הענן שלה בגן-עדן. יש כאן 62 שיעורים, שיעור לכל שנה משנות חייה הקצרים (שאת חלקם למד ממנה על דרך השלילה) המוגשים בדרך סיפורית גלוית-לב, מאלפת ומרתקת, ולסיום מוזמנים הקוראים להגיש מועמדות לקרן החלומות השנתית שיובל ייסד לזכר אמו. בעיניי זה יוצא מן הכלל.