בחירות המבקרים

מבקרי ואנשי תרבות ממליצים על ספרים שאהבו

דנה אולמרט

סופרת, עורכת וחוקרת ספרות
ארמון הקרח / טאריי וסוס

ציון: 10

התרגום החדש של "ארמון הקרח" (1963) מאת הסופר הנורווגי טאריי וסוס מספק הזדמנות להתוודע מחדש לקסמה של היצירה המאופקת והנפלאה הזאת. "ארמון הקרח" מספר על התאהבות עוצמתית בין שתי ילדות בכפר קטן ונידח בנורווגיה. המציאות החברתית והמגדרית שייכת לכאורה לעולם רחוק וזר גם גיאוגרפית וגם היסטורית ועם זאת התיאורים של המציאות הזאת מתוך תודעתן של הילדות מעניקה לו ממשות עמוקה שמקבלת תוקף קיומי וסמלי שחוצה זמנים ומקומות. הקור הקיצוני הוא נקודת המוצא להתרחשויות. נוכחותו מורגשת כל הזמן, עוטפת את הדמויות ומלווה את קורותיהן. סוד הקסם טמון בכתיבה בהירה וחסכנית שמצליחה להיות גדושה ועשירה בתיאורים של טבע קיצוני ושל נופי נפש ותודעה. ספרות במיטבה.

נטעלי גבירץ

סופרת
אביב משוגע / נרי אלומה וחנן אלומה

ציון: 10

הספר הזה צריך להגיע עם מדבקת אזהרה: אמת בכמות גבוהה. תחילה מדבר חנן אלומה. הוא מספר איך זה להיות צעיר ורגיש, מוזיקאי, מאוהב, וגם מאושפז, הוזה, מפוחד ואשם. המילים של חנן מהפנטות ועדינות, רוקדות כמו להבות. כשחנן מסיים לספר, הוא מפנה את הבמה לאמא שלו, נרי אלומה, והיא פונה אליו, וגם אלינו, הקוראים, ומראה לנו את הדברים מעוד נקודת מבט. הספר הזה לא מסוכן. הוא הזדמנות לטיול מודרך, יד ביד, עם מבוגר אחראי, בתוך להבות מרקדות. איזה מזל שיש ספר כזה.

מיה מיטב

סופרת
פנטסטיכאן / נורית זרחי | איור: דוד פולונסקי

ציון: 9

אוסף מרהיב מסיפוריה של הסופרת האהובה, נורית זרחי, קיבל תלבושת חגיגית עם איוריו הנפלאים של דוד פולונסקי. והתוצאה: חגיגה פנטסטית! ״המכשפה תנינה״, ״להתראות באנטארקטיקה״, ״מלכי מונרו מורדוך״ ועוד סיפורים שכבר הפכו לקלאסיקה אשר מפזרים בנדיבות תובנות לחיים. (מתאים מגיל 5 ומעלה).

עטרה אופק

עורכת ומתרגמת, בעלת האתר "המתלהבת"
שנת המנוחה והמרגוע שלי / אוטסה מושפג

ציון: 9

האמת, לספר מבריק כזה מגיע כנראה ציון גבוה יותר מ-9, ומגיע לו גם שאתלהב ממנו באריכות ב"מתלהבת", אבל קשה לי, כי הוא נובע ממקום קשה ועצוב מדי ומתאר בגוף ראשון תקופה בחיי הגיבורה שבה היא בעיקר אוכלת המון-המון כדורים מסוגים שונים וגם קצת ג'אנקפוד ושותה מלא-מלא אלכוהול, כביכול באופן פרוע ובלתי-מבוקר ועדיין מתוך משמעת פנימית קפדנית להפליא, כל זאת בשאיפה להעביר את השנה הקרובה בשינה, או לפחות בלי הכרה צלולה, בתקווה "להיוולד מחדש" בתום אותה שנה. האם תצליח? זה לא ממש משנה, כי תיאור התהליך מסחרר וממכר ואף מאלף (תצאו עם המון ידע על כדורי שינה והרגעה), הכתיבה חדה וחריפה להתפקע (ליה נירגד תרגמה מעולה), והסוף ממש מופלא.