הזן קוד לכניסה
 
 • אני רוצה להישאר מחובר/ת במחשב זה
 • ברצוני לקבל מידע על ספרים חדשים ומבצעים לזמן מוגבל למייל
 

שכחתם סיסמה?
הכניסו את הדואר האלקטרוני עימו
נרשמתם ותקבלו מייל לאיפוס הסיסמה
מייל לאיפוס סיסמתכם נשלח לכתובת
האימייל שהזנתם

 • צבירת נקודות ברכישת ספרים במחיר מלא
 • ספר דיגיטלי מתנה ביום ההולדת
 • צבירת נקודות במסגרת "חבר מביא חבר"
 • אם אשמע קול אחר
  ספר מוגן
   
 • אם אשמע קול אחר
  ידיעות ספרים, אחוזת בית | דצמבר 2014 | פרוזה מקור | 438 עמ' מודפסים

  באמצע חייה, לאחר שניסתה שוב ושוב להגשים את חלומה ולהקים משפחה, מחליטה עוזיה לנטוש את העיר שבה נולדה וגדלה, ולבנות לעצמה חיים חדשים במושבה בצפון הארץ. היא משאירה הכול מאחוריה: את הזיכרונות מחייה בתל אביב כבת יחידה להורים מהמחנה הדתי־לאומי; את הגבר שאהבה כל חייה; את חברי הילדות הקרובים שנפוצו לכל עבר; ואת עבודתה כעיתונאית מוערכת. כשבידה מזוודה אחת עם כמה בגדים וספרים, היא קמה ועוזבת כדי להתחיל הכול מחדש.

  בהתחלה נדמה שהיא מצליחה. בית קפה קטן וידידותי במושבה משמש לה מפלט ומקור פרנסה. היא מוצאת לעצמה בית יפה לגור בו, עם שלושה עצים בחצר, וכן כמה חברים חדשים וברכה מקומית נעימה. בבית הקפה היא פותחת סדנת כתיבה שבה משתתפים, בין היתר, מלצר שמכור למשחקי מילים, זקנה טובת לב, צעירה אנטיפתית שעורכת טבלאות סודיות – וגם שחיין נאה ומסתורי. אלא ששֵדים מן העבר לא מרפים ממנה, וכשמפגשי הסדנה הופכים לזירת וידויים רוחשת של סודות וקשרים סמויים, מתברר כי המפלט של עוזיה אינו מקום בטוח כלל וכלל, וכי חלק מהסובבים אותה אינם מי שהם מציגים את עצמם.

  ובאותו הזמן, גרפיטי מאיים שמופיע ברחבי הארץ מוביל קבוצה של אנשי שב"כ, בהם גבר בודד ושבור בשם מיכאל, לצאת למרדף אחר החשודים במעשה – חברי תא משיחי המאיימים לזרוע אלימות והרס. בראש התא עומדת דמות כריזמטית הסוחפת אחריה צעירים ומבקשת לחולל מהפכה לא רק בסדרי השלטון בישראל, אלא גם בעולם ההלכה היהודי. כשמעשיהם המסוכנים של חברי התא מביאים את המדינה אל ספּהּ של מלחמת אחים, מיכאל וחבריו מבינים כי עליהם למהר ולחשוף את זהותם, לפני שיהיה מאוחר מדי.

  "אם אשמע קול אחר" הוא רומן רחב היקף, סוחף ומותח. באמצעות תיאורו של משבר קיומי־אידיאולוגי בחייה של אישה אחת, משרטטת חיותה דויטש את קורות השבר והפיצול שבין מתונים לקיצונים בחברה הישראלית. סיפורה של הגיבורה – מילדותה בתל אביב התמימה ועד בגרותה בישראל השסועה – שזור ברגעים מכוננים (מלחמת יום הכיפורים, פינוי ימית, רצח רבין, ההתנתקות) ומלא בדמויות ססגוניות, בהן רב אידיאליסט, פסנתרנית דיכאונית, צייר מרדן ונערת גבעות פרועה. זהו הרומן הראשון של חיותה דויטש, מחברת רב המכר "נחמה" (ידיעות ספרים, 2008 ) וספרים נוספים.

 • ספר דיגיטלי
   
  38
  ספר מודפס
   
  98 68.6
  משלוח תוך 48 שעות
  הוספה למועדפים שלי
 • פרולוג
   
  משני צדיו של המסדרון שלאורכו היא מובלת, ישנן דלתות ברזל, במרכזן פעוּר ריבוע קטן של סורגים צפופים. דלתות אפורות, ומנעולי בריח - כמו אלה שיש בתאי שירותים ישנים, אבל פה הם בצד הלא נכון של הדלת, מבחוץ.
  צפוף ומחניק פה, אימה ואפלה. הדימוי הפסטורלי והקסום של כלא כמקום של מפלט ושֶקט, מתפורר בכל דקה נוספת שבה היא עומדת במסדרון הצר של אגף ה"ימים". כמו באגדה שהיא יודעת בעל פה, על בת הקיסר שחשקה בפלך (נאה, זקופת ראש, מכשיר טווייה עתיק בידה, שַלווה של בד נארג). גם היא, כמו הקיסרית העצובה והמצורעת, לא העלתה על דעתה שכך תזכה בפלך שלה. באמצע השוק, עם כל העניים והמצורעים.
  מה עשתה לעצמה ואיך הגיעה לכאן?
  האם היתה עושה את זה שוב?
  התא שמיועד לה ריק, לעת עתה. אולי בהמשך יתמלא באסירוֹת חדשות. הוא מאוורר יותר מהתאים שראתה קודם במסדרון. יש בו שידה שיכולה לשמש שולחן, וקצת יותר אור. בעוד כמה ימים תועבר לאגף אחר, אומרת לה סוהרת בספירה הבאה. שם, בהמשך, זה האגף של ה"לא נקיות". סמים, היא מסבירה לנוכח מבטהּ התמה, בוחנת בסקרנות את האסירה החדשה, אישה בת ארבעים ושש שלצדי עיניה קמטים עדינים. בין שערותיה החומות־מתולתלות מבצבצים חוטי כסף בודדים. תישאר או תשוחרר מחוסר ראיות? היא נראית כמו אחת שבסוף תשתחרר.
   
  העונש המרבי שהם יכולים לתת לך הוא שבע שנים, אומרת עורכת הדין שלה. הם אף פעם לא נותנים את המקסימום. ובכל מקרה, שליש יורד על התנהגות טובה, אֶת זה אַת הרי יודעת, מהטלוויזיה. וגם אֶת זמן המעצר מנכִּים. חיוך אוטומטי. את המשפט הזה, עם הטלוויזיה, היא אומרת מן הסתם לכל העצורים שהיא מייצגת.
   
  רגישות למזון?
  אין.
  רגישות לתרופות?
  אין.
  מחלות? אשפוזים?
  שְׂערה של הפקידה הממלאת את השאלון קצר ובהיר. עיניה עגולות וטובות. היא לובשת מדי סוהרת ועונדת תג שעליו מופיעים שמה ותפקידה: דפנה - עובדת סוציאלית. הצירוף של עובדת סוציאלית וסוהרת משעשע את עוּזִיָה.
  משהו מצחיק אותך, גברת רוזנבאום?
  סֶגַל, כבר לא רוזנבאום.
  סגל הוא שם נעורייך?
  כן.
  רוזנבאום הוא שמו של בעלך לשעבר?
  כן.
  פניה של הסוהרת הסוציאלית חתומות כשהיא מתקנת את הטפסים.
  מחלות?
  לא.
  אשפוזים?
  טיפולי פוריות. זה נחשב?
   
  לבד בתא, עם ארבע מיטות ריקות, היא לא יודעת את נפשה. בלילה היא שומעת את האסירות באגף הצמוד. צוחקות, בוכות, צועקות. ולא יכולה לעצום עין. בבוקר היא מתעוררת מחלום, רועדת מקור ומצער. בחלומה היא מערסלת בזרועותיה תינוק יפהפה. החברים שלה מצטופפים סביבה. הם בוחנים את התינוק, שדומה קצת לשניאור וקצת לאברהם, קצת לגבריאל וקצת למשה, קצת להדסה וקצת למרתה. זה לא יכול להיות שתינוק אחד דומה לכל כך הרבה אנשים, היא חושבת, של מי התינוק הזה בכלל? שומעת את החברים שלה מתלחשים מאחוריה: סוף־סוף. תינוק שיוּלד לה, שהצליח. תינוק שעובד. בבוקר מעיר אותה צלצול השכמה צורם ומחריש אוזניים. התינוקות של האסירות־האמהוֹת נמצאים באגף אחר, מרוחק. אז לָמה היא שומעת אותם בוכים?

  • חיותה דויטש
   צילום: חיותה דויטש
  • חיותה דויטש

   חיותה דויטש (נולדה ב-17 בספטמבר 1960 בתל אביב) היא סופרת ועורכת ישראלית.

   דויטש למדה באולפנת כפר פינס, במכללת בית וגן, בבית הספר לקולנוע מעלה, באוניברסיטה העברית, באוניברסיטת בר-אילן. ובמרכז האקדמי בית מורשה בירושלים להכשרת מנהיגות יהודית ציונית. את עיסוקה בכתיבה החלה בכתב העת לילדים אותיות בשנת 1983. בשנים 1997-1999 ערכה את אותיות ואת סוכריות. ערכה את מדור הספרות וההגות בשבועון "הצופה" והייתה סגנית עורך ב"נקודה". כתבה מאמרי פובליציסטיקה בבמות שונות - בהן עיתון "הצופה", "מקור ראשון", ynet,‏ nrg יהדות.
   בשנים 2005-2002 כיהנה כחברת מועצת הרשות השנייה. הייתה ממייסדות ארגון קולך וכיהנה מספר שנים כחברת הוועד המנהל של הארגון.
   דויטש השלימה דוקטורט בנושא חכמים ומטרונות בשנת 2011 במחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן.
   כיום משמשת כמנהלת מחלקת ההוצאה לאור של בית מורשה ועורכת את כתב העת אקדמות.
   
  מור אלזון
  |
  ynet
  |
  01/01/01
   
 • נושאים
 • המלצות נוספות